Opublikowany przez: Monika C. 2018-10-16 11:31:30
Autor zdjęcia/źródło: Smog: jak z nim walczyć? @unsplash
Jakość powietrza psuje się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego jesienią. Zarówno w dużych miastach jak i na wsi. Jest z tym coraz większy problem. Okazuje się, że zła jakość powietrza jest nie tylko na zewnątrz ale także w pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia i śpimy. Tak naprawdę jakość powietrza w pomieszczeniach może być duża gorsza niż na zewnątrz. Wiedzieliście o tym?
Czy możemy samodzielnie poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, czy tylko możemy się zabezpieczać? Możemy, a nawet powinniśmy, zwłaszcza osoby z wrażliwym układem oddechowym lub z chorobami układu krążenia, powinny robić to i to! Wychodząc na dwór możemy zakładać maseczkę antysmogową, a w domu stosować oczyszczacze i nawilżacze powietrza.
Maseczki antysmogowe - najczęściej wykonane są z miękkiego neoprenu, dopasowującego się do kształtu twarzy. Jak wybrać maskę antysmogową? Właściwy rozmiar maseczki sprawi, że będzie dobrze przylegała do twarzy (warunek konieczny, by spełniała swoją funkcję). Wybieraj maskę, która ma dwa zawory ułatwiające oddychanie i odprowadzające wilgoć na zewnątrz. Maseczka powinna być wyposażona w wymienne filtry, które należy regularnie wymieniać. Zapięcie na rzep – dzięki swojej tolerancji sprawi, że maseczka antysmogowa będzie dobrze przylegała do twarzy nawet podczas wysiłku fizycznego: biegania, jazdy na rowerze itp.
Domowy, przenośny oczyszczacz powietrza – początkowo wydało się, że unikając przebywania na zewnątrz uchronimy się przed zgubnym wpływem smogu. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że w pomieszczeniach, ze względu na mały przepływ jakość powietrza może być znacznie gorsza! Teraz oprócz odchodów roztoczy, wszędobylskich bakterii, wirusów oraz kurzu w powietrzu w domu znajdują się cząstki, które są składnikami smogu. Na ich działanie najbardziej narażone są małe dzieci, których układ odpornościowy może nie być jeszcze w pełni wykształcony, osoby starsze oraz z problemami kardiologicznymi. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest kupno przenośnego oczyszczacza powietrza, który przepuszczając je przez specjalistyczne filtry zatrzymuje większość zanieczyszczeń. Wybierając oczyszczacz do domu sprawdź czy jest wyposażony w funkcją analizy składu powietrza – będzie pokazywała aktualny stan powietrza. Ważne są tez filtry: oprócz filtra HEPA oczyszczacz może być wyposażony w filtr węglowy oraz filtrację z wykorzystaniem aktywnych jonów dodatnich i ujemnych – znacznie ułatwiających życie alergikom wychwytując alergeny i grzyby.
Rośliny oczyszczające powietrze – według NASA istnieje kilkanaście roślin doniczkowych, które mają zdolność oczyszczania mieszkania z roślin. Taka sytuacja, że rośliny nie tylko zdobią nasze mieszkania, ale mogą służyć zdrowiu! Jesteście ciekawi, które to? My wybraliśmy dla Was 6 z nich, łatwo dostępnych i dobrze znanych w Polsce! TUTAJ przeczytasz więcej o roślinach oczyszczających powietrze.
Nie zapominaj o nawilżaniu powietrza – zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, grzeją kaloryfery, rzadko otwieramy okna, wilgotność w pomieszczeniach spada do 20% lub mniej! Optymalne nawilżenie dla naszego zdrowia to 40-60%. Tak suche powietrze ma niestety negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nie tylko pierzchną usta i dłonie, pieką oczy ale wysusza się śluzówka gardła i nosa przez co nie chroni odpowiednio oskrzeli i płuc przed wirusami i bakteriami. Możesz zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w najprostszy, tradycyjny sposób – wieszając na grzejniku ceramiczny pojemnik z wodą lub w bardziej nowoczesny wybierając zaawansowany technologicznie nawilżacz ultradźwiękowy. Pamiętaj jednak, że wszystkie tradycyjne sposoby nawilżania oparte na wodzie wymagają regularnego, dokładnego czyszczenia.
Czujniki dymu – to urządzenia niezwykle potrzebne w domu w sezonie jesienno – zimowym. Analizują stężenie tlenku węgla w powietrza i wykrywają dym. Wybierając czujnik dymu zwróć uwagę na jaki rodzaj dymu reaguje, natężenie dźwięku alarmu i jak jest zasilany (najlepiej jeśli jest podłączony do sieci – ominie cię sprawdzenie stanu baterii). Czujniki dymu powinny być umieszczone w kuchni, łazience (jeśli jest w niej piecyk gazowy) i tam gdzie jest kominek.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.